اجرای یکپارچه آمایش سرزمینی در نهادهای مجری آموزش عالی زمینه های توسعه علمی کشور را فراهم می کند

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در روزدوم نشست معاونین آموزشی، با ارائه گزارشی از اجرای مصوبه آمایش سرزمینی در آموزش عالی سلامتگفت: با اجرای این مصوبه گسترش های آموزش علوم پزشکی باتوجه به نیازهای مناطق صورت می گیرد.به گزارش وبدا، دکتر باقر لاریجانی در افتتاحیه روز دوم نشست معاونین آموزشی و مدیران آموزشی، تحصیلات تکمیلی و گروه های معارف اسلامی که باحضور معاونآموزشی و پژوهشی دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاهها در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد با اشاره به مصوبه آمایش سرزمینی در آموزش عالیسلامت گفت: کشور ما سرزمینی پهناور است و نمی توان مسائل مرتبط را تنها از طریق ستاد وزارت بهداشت و به صورت متمرکز اداره کرد.
دکتر لاریجانی اظهار داشت: بحث آمایش سرزمینی از قبل از انقلاب در کشور مطرح بوده ولی  سند آمایش سرزمینی در آموزش عالی سلامت اولین سند مصوب کشور در این حوزه است که با همت همکاران در مناطق آمایشی و دانشگاههای علوم پزشکی کشور در حال اجرا می باشد.
دکتر لاریجانی با اشاره به مفاد مصوبه آمایش سرزمینی در آموزش عالی سلامت گفت: اقدامات مختلفی در راستای هریک از بندهای این مصوبه صورت گرفته و با تشکیل مناطق آمایشی کشور و ساختارهای مرتبط آن امور مربوط به آموزش علوم پزشکی در هر منطقه با همکاری دانشگاههای مستقر در منطقه در دست برنامه ریزی و اجرا می باشد.
وی افزود: جلسات متعدی در مناطق آمایشی برگزار می شود و این نشست ها زمینه های توسعه دانشگاههای کوچک تر با کمک دانشگاههای بزرگ و ایجاد هم افزایی در مناطق آمایشی را فراهم می نماید.
دکتر لاریجانی به توسعه آموزش علوم پزشکی در بخش غیردولتی اشاره کرد و اظهار داشت: ۳۰درصد ظرفیت آموزش عالی علوم پزشکی در اختیار بخش غیردولتی، عمدتا دانشگاه آزاد است و طبق تفاهم نامه ای که با دانشگاه آزاد داشته ایم حوزه علوم پزشکی این دانشگاه هم راستا با برنامه آمایش وزارت بهداشت توسعه خواهد یافت.
معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد:‌ نگاه به مشارکت بخش خصوصی در آموزش علوم پزشکی  گسترده تر از این است و راهبردهای این امر تدوین شده و به زودی به دانشگاههای علوم پزشکی ابلاغ خواهد شد.